Posts

Showing posts from November, 2017

Maths

Question 1 Mumbai Rajadhani express left Delhi for Mumbai at 09.30 hrs, travelling at a speed of 60 kmph and Delhi Super Fast Express left Delhi for Mumbai on the same day at 11.30 hrs. travelling at a speed of 80 kmph. How far away from Delhi will the two trains meet ?   (a) 120 km    (b) 360 km   (c)  480 km    (d) 500 km Answer :  c)  480 km    Solution: Let us assume both the trains meet at x hours after 9.30 hours. Then distance travelled by train travelling at 60Kmph for x hours should match the distance covered by train travelling at 80Kmph for x - 2 hours. (x - 2 hours is used for second train as it has started late by two hours.) Applying the above logic we can form the equation : 60x=80(x - 2) Simplifying we get, x=8 So Required distance = 60x = (60x8) = 480 km. Both the trains meet 480 km from Delhi. Question 2 Virendar travels by a train that leaves New Delhi, at 9.00 AM . The rate of the ...

Structures in C | C Language Tutorial

Image